کوچکترین قهوه خانه دنیا در ایران

کوچکترین قهوه خانه دنیا در ایران

کوچکترین قهوه خانه دنیا در ایران

برخی افراد در مراجعه به شهر تهران از جذابیت های دیدنی که در این شهر وجود دارد غفلت کرده و تصور می کنند که تنها باید به بازدید از جاهایی بروند که شهرت زیادی دارند. البته ما نمی گوییم که از بناهای دیدنی و معروف این شهر همچون کاخ سعد آباد، کاخ گلستان و غیره دیدن نکنید اما اعتقاد داریم که در این شهر آثار و بناهای زیبای دیگری نیز وجود دارد که نباید در حق آنها کم لطفی کرد.
از جمله جاهایی که توصیه می کنیم حتما از آن دیدن کنید کوچکترین قهوه خانه دنیاست که در تهران قرار دارد. شاید برای برخی ها جالب باشد که بدانند این قهوه خانه دقیقا کجاست و چرا به شهرت رسیده است. ما در این متن قصد داریم قهوه خانه حاج علی درویش که به کوچکترین قهوه خانه دنیا معروف است را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. بدون شک بعد از خواندن این متن برنامه ریزی کرده و به بازدید از آن خواهید رفت.

معرفی قهوه خانه حاج علی درویش

معرفی قهوه خانه حاج علی درویش

بعید است کسی در بازار تهران کار کرده باشد و نام قهوه خانه حاج علی درویش را نشنیده باشد. اگر برای اولین بار است که در مقابل قهوه خانه توقف می کنید، لیست قیمت این قهوه خانه توجه شما را به خود جلب می کند. در این لیست، قیمت های متفاوتی درج شده و چیزی که باعث تعجب شما می شود ذکر این دو جمله است که قیمت ها هیچ ارتباطی با توان مالی مشتری ندارد و ضمنا کیفیت و اندازه چایی که در هر استکان ریخته می شود یکی است. علت آنکه این قهوه خانه معروف شده است تنها مساحت کم آن نیست؛ در این قهوه خانه اتفاقات خوب دیگری نیز می افتد. یکی از جاهایی در دنیا که می توانید یک استکان چایی خوش طعم و عطر بنوشید، قهوه خانه حاج علی درویش است. 
قهوه خانه حاج علی هنوز همان دکوراسیون قدیمی خود را حفظ کرده و تا زمانی که شما منتظر هستید تا استکان چایی تان آماده شود می توانید به در و دیوارها نگاه کرده و سفری حیرت انگیز در عرض چند ثانیه به گذشته داشته باشید. در این قهوه خانه یک صندوق وجود دارد به نام صندوق مولا، که معمولا مشتریان باقی پول چایی خود را در این می ریزند تا بچه هایی که در بهزیستی زندگی می کنند بتوانند با امید به داشتن آینده ای بهتر، سختی ها را تحمل کنند. 

سکه حاج کاظم

شاید جالب باشد که بدانید یک تخته وایت برد در این قهوه خانه وجود دارد که هر روز یک جمله ناب و پندآموز بر روی آن نوشته می شود. در کنار این تخته نیز می توانید کتاب هایی را مشاهده کنید که حاج کاظم درویش آنها را قرار داده تا وقت مشتریان بیهوده تلف نشده و حداقل به مدت یک دقیقه هم که شده مطالعه کنند. علاوه بر آنکه می توانید یک لیوان چایی خوش طعم و خوشمزه میل کنید می توانید دم نوش هایی که در این قهوه خانه به فروش می رسد را خریداری کرده و در منزل آنها را دم کرده و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. 
با اینکه این قهوه خانه خیلی کوچک است اما مانند هر قهوه خانه دیگری دارای یک منو است که علاوه بر چای سیاه لاهیجان موارد دیگری همچون چای ترش، چای دارچین، چای به لیمو و قهوه ترک و قهوه فوری هم سرو میشود و در اختیار مشتریان خود قرار میدهد. مورد بعدی که باعث جذاب تر شدن این مکان شده است این است که حاج کاظم که پسر حاج علی هستند به گردشگران و توریست هایی که  این قهوه خانه سر میزنند سکه ای با ضرب اختصاصی قهوه خانه حاج علی درویش هدیه میدهد. صدف هایی زیبا و کوچک نیز جز دیکر هدیه هایی است که حاج کاظم به مشتریان خود میدهد.

تاریخچه و قدمت

تاریخچه و قدمت

ساخت قهوه خانه حاج علی درویس به سال های قبل از 1297 بر می گردد. در آن زمان فردی به نام محمد حسین شمشیری این قهوه خانه را خریداری کرد، اما بعدها به دلیل وقوع جنگ جهانی اول و اوضاع بد اقتصادی، دچار فقر مالی شد و به دلیل ابتلا به بیماری نتوانست به فعالیت خود در این قهوه خانه ادامه دهد. 
وقتی دوست محمد حسین خان، حاج محمد صالحی، از وضعیت بد او اطلاع پیدا کرد 30 تومان به او قرض داد و قهوه خانه بزرگتری را در برابر مسجد شاه ساخت. سال 1340 حاج علی درویش در قهوه خانه مذکور مشغول به کار شد و آن را خریداری کرد و از آن به بعد در فعالیت این قهوه خانه نیز شروع شد. بعد از فوت حاج علی درویش، پسرش حاج کاظم، این قهوه خانه را در اختیار گرفته و آن را اداره می کند.
در ابتدای نیمه دوم سال 1395 قهوه خانه حاج علی به ثبت ملی رسید. اگر شما هم همانند خیلی از گردشگران قصد بازدید از این مکان را دارید میتوانید به تهران سفر کنید و با اجاره ویلا در تهران نیز نگران محل اقامت خود نباشید. اگر از شلوغی شهر تهران گریزان هستید، میتوانید با اجاره ویلا در کردان که شهری در نزدیکی تهران است، به این دغدغه خود نیز پایان دهید. سایت مونو ویلا در این زمینه مرجعی مناسب برای شما میتواند باشد.

آدرس و مسیریابی کوچک ترین قهوه خانه دنیا

آدرس و مسیریابی

ابتدا خود را باید به پانزده خرداد برسانید. برای این کار میتوانید از مترو هم استفاده کنید. ایستگاه پانزده خرداد در خط یک مترو تهران قرار دارد. برای آنکه بتوانید خود را به قهوه خانه حاج علی درویش برسانید باید از ورودی بازار زرگرها به بازار قدیمی تهران قدم بگذارید. ورودی بازار زرگرها رو به روی خیابان ناصر خسرو قرار گرفته است. 
در طول مسیر سعی کنید نگاهی دقیق و تیز بینانه به اطرافتان بیندازید و از معماری به کار رفته در ساخت بازار دیدن کنید. بعد از طی یک مسیر ده دقیقه ای و پشت سرگذاشتن مسجد امام به قهوه خانه خواهید رسید. وقتی به انتهای مسیر رسیدید، قهوه خانه را می توانید در سمت راست خود و در جوار مسجد عبدالله خان مشاهده کنید. خود را به حجره ای با پلاک 78 برسانید که بتوانید ساعاتی غرق در ایام تهران قدیم شوید. اگر در پیدا کردن این قهوه خانه دچار مشکل شدید نگرانی به خود راه ندهید؛ زیرا در این بازار کسی نیست که جای قهوه خانه را نداند و یک استکان چایی در آن میل نکرده باشد. 

بخش نظرات

ارسال یک دیدگاه

موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.