آداب و رسوم کشور ژاپن

آداب و رسوم کشور ژاپن

آداب و رسوم کشور ژاپن

ژاپن که یکی از قدیمی ترین و کهن ترین تمدن‌های آسیا می باشد، فرهنگ و تاریخی غنی دارد. مردم ژاپن همچنان پس از گذشت قرن‌ها و پیشرفت های بسیار زیاد، به فرهنگ و سنت های قدیمی خود پایبند هستند، هرچند که در طول یک قرن گذشته آداب و رسوم و فرهنگ کشور ژاپن بسیار متاثر از کشور های غربی بوده؛ اما باید گفت که بخش عمده‌ای از این سنت ها بر گرفته از فرهنگ مردم شرق آسیا می باشد.

آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم ژاپن

کشور ژاپن خانواده را به عنوان واحد اصلی جامعه می‌دانند، گروه همواره در این کشور مهم تر از فرد محسوب می‌شود و احترام به بزرگان و افراد مسن‌تر حائز اهمیت می باشد؛ به علاوه در ژاپن طبقه اجتماعی نسبت به غرب از اهمیت بیشتری دارد. جامعه ژاپن، برای آموزش و پیشرفت تحصیلی اهمیت زیادی قائل است و از دوران کودکی به فرزندان خود، سخت کوشی و پشتکار را می آموزند تا در آنها نهادینه شود، به طوری که در بزرگسالی به باور اصلی آنها بدل بشود. همچنین لازم است بدانید، ژاپنی ها همواره تلاش می کنند تا در مراوده های روزانه خود رسمی تر و مودبانه تر باشند، به علاوه آن ها در جهت حفظ شأن خود، از پرسیدن سوالات مستقیم خودداری می‌کنند و به ندرت نه می‌گویند یا دستور می‌دهند.

آداب و رسوم کشور ژاپن

نکاتی در رابطه با فرهنگ مردم ژاپن

  • هرچند دست دادن در ادای احترام به دیگران بین ژاپنی‌ها (برای افراد غیر ژاپنی)  کافی به نظر می رسد؛ اما این فرهنگ سنتی، برای افراد ژاپنی تعظیم کردن است.
  • قدیمی ترین و کهنسال ترین فرد خانواده در ژاپن همواره مورد اهمیت و احترام بسیاری می باشد.
  • انعام دادن در بین ژاپنی ها مرسوم نمی‌باشد و این مسئله را توهین قلمداد می‌کنند.
  • هورت کشیدن غذا در این کشور نه تنها ایرادی ندارد بلکه نشان‌دهنده لذت بردن مشتری یا میهمان از آن غذا می باشد!

سنت های قدیمی و جالب ژاپنی ها

مردم ژاپن سننی پیرو آیین ها، مراسمات، جشن ها، تعطیلات ها و فرهنگ متفاوتش دارد. ارزش بسیاری از این سنت ها در نشاط آور بودن آن‌ها برای مردم و ارزش برخی دیگر به سبب ارتباط آن‌ها با ارزش های اخلاقی، مذاهب، آداب و باور ها می باشد.

برخی از این سنت های جالب را در زیر برای شما شرح داده ایم.

  • سیزا : نشستن مودبانه روی حصیر که بیشتر در مراسمات مذهبی صورت می‌گیرد.
  • دوندو یاکی: سوالات ژاپنی که وسایل خشکی و این خود را در ماه ژانویه در معبد شینتو می‌سوزانند.
  • هاتوشی: طلوع اولین خورشید پس از سال نوی ژاپنی.
  • و ...

بخش نظرات

ارسال یک دیدگاه

موبایل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.